Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Среда, 19 јули 2017 година

Средба на претседателот Џафери со амбасадорот Рамеш

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска го прими во проштална посета амбасадорот на Чешката Република во Република Македонија, г. Мирослав Рамеш, кој му врачи лична честитка и честитки од претседателите на Долниот дом на Парламентот и на Сенатот на Чешката Република за изборот на функцијата претседател на Собранието. 

повеќе...

Четврток, 13 јули 2017 година

Средба на претседателот Џафери со претставникот на УНИЦЕФ во Македонија, г. Бенџамин Перкс 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери оствари средба со новоименуваниот претставник на УНИЦЕФ во Република Македонија, г. Бенџамин Перкс. На почетокот на средбата претседателот Џафери му посака добредојде, успешна и плодна работа за време на неговиот мандат. 

повеќе...

Среда, 12 јули 2017 година

Средба на претседателот Џафери со босанската амбасадорка Бабиќ

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери денеска оствари средба со амбасадорката на Босна и Херцеговина во Република Македонија, г-ѓа Лепа Бабиќ.

На почеткот на средбата, амбасадорката му честита на г. Џафери за изборот за претседател на Собранието на Република Македонија, при што претседателот на Собранието, г. Џафери се заблагодари за честитките и поддршката што ја доби од Парламентот на Босна и Херцеговина.

повеќе...

Вторник, 11 јули 2017 година

Средба на претседателот Џафери со aвстралиската министерка Бишоп

Во рамките на официјалната посета на Република Македонија, денеска претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со г-ѓа Џули Бишоп, министерка за надворешни работи на Австралија. Оваа посета кореспондира со почетокот на реформските процеси во Република Македонија, кои започнаа со формирањето на новата Влада и претставува прва официјална посета на висок државен функционер од Австралија од осамостојувањето на Република Македонија, од 1991 година до денес.

повеќе...

Четврток, 6 јули 2017 година

Средба на претседателот Џафери со иранскиот амбасадор Карими

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот на Иран во Република Македонија, г. Хосеин Карими.   

На почетокот на средбата, амбасадорот изрази честитки за изборот на г. Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија, притоа посакувајќи му успеси во понатамошната работа и ја искористи приликата да му ја достави честитката упатена од претседателот на Исламската Република Иран, г. Хасан Роухани. 

повеќе...

Вторник, 4 јули 2017 година, Улцињ

Средба на собраниска делегација со градоначалникот на Улцињ, г. Назиф Цунгу

Во продолжение на првата официјална посета на Црна Гора, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери и пратениците г. Максим Димитриевски и г. Џевад Адеми, се сретнаа со градоначалникот на Улцињ, г. Назиф Цунгу и со претставници од Општината. 

повеќе...

Понеделник, 3 јули 2017 година

Претседателот Џафери се сретна со г. Вујановиќ, г. Пажин и г. Зенка

Во рамките на официјалната посета на Црна Гора, претседателот Џафери се сретна со г. Зоран Пажин, потпретседател на Владата на Црна Гора за политички систем и министер за правда.

повеќе...

Понеделник, 3 јули 2017 година

Парламентарна делегација предводена од претседателот Џафери во официјална посета на Црна Гора

На покана на претседателот на Собранието на Црна Гора, г. Иван Брајовиќ, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, ја предводи парламентарната делегација составена од пратениците, г. Максим Димитриевски и г. Џеват Адеми.

повеќе...

Петок, 30 јуни 2017 година

Средба на претседателот Џафери со амбасадорoт на Романија Н.Е. Виорел Станила 

На денешната средба со амбасадорот на Романија, Н.Е. Виорел Станила, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, ја поздрави досегашната поддршка што ја дава Романија на Република Македонија за eвроатлантските интеграции и изрази надеж дека овој процес на интеграција во ЕУ и НАТО ќе добие нова и посилна димензија во наредниот период. 

повеќе...

Четврток, 29 јуни 2017 година

Средба на претседателот Џафери со шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Скопје амбасадорот г. Димитрис Јанакакис 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Скопје амбасадорот, г. Димитрис Јанакакис.

Претседателот Талат Џафери му посака добредојде на амбасадорот на Република Грција и изрази задоволство од добрите сигнали и знаци за продлабочување на соработката помеѓу двете држави по неодамнешната посета на министерот за надворешни работи, г. Димитров на Атина. 

повеќе...

  • 1
  • ...
  • 11
  • 12
  • 13
  • ...
  • 16
  •