Активности

Понеделник, 21 мај 2018 година

Политичките лидери се обединија за да осигурат дека Собранието ги води Евро-Атлантските интеграции

Првиот Жан Моне Дијалог со Собранието се одржа во Охрид на 17 и 18 мај. По дводневен неформален и отворен дијалог, политичките партии уште еднаш го потврдија консензусот да работат заедно за земјата да напредува кон членството во ЕУ и да се интегрира во Евро – Атлантските структури.

повеќе...

Петок, 18 мај 2018 година

Пратениците Лилјана Затуроска и Хари Локвенец на Семинар „Состанок на Зелената пратеничка група со пратеници од Црна Гора и Македонија“ во Белград 

Пратеници, членови на неформалната пратеничка зелена група и експерти од областа на оддржливиот развој и заштита на животната средина, заедно со пратениците од Република Македонија, г-ѓа Лилјана Затуроска и г. Хари Локвенец, и од Црна Гора, на 16 и 17 мај 2018 година, во Белград, разменија искуства од областа на заштитата на животната средина и финансирањето во истата, со посебен акцент на процесот на преговарање со Европската Унија. 

повеќе...

Четврток, 17 мај 2018 година

Прием на претседателот Џафери на британската премиерка, г-ѓа Тереза Меј

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, г-ѓа Тереза Меј. 

повеќе...

Четврток, 17 мај 2018 година

Соопштение на ИППГ за правата на ЛГБТИ лицата, по повод 17 Мај - Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија

На 17 Мај, Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, кој оваа година ширум светот се одбележува под мотото „Сојузништва за солидарност“, Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата ја изразува својата солидарност со ЛГБТИ луѓето кои преживеале различни видови стигматизација, дискриминација и насилство.  

повеќе...

Среда, 16 мај 2018 година

Средба на претседателот Џафери со поранешниот претседател на Република Словенија, г. Милан Кучан

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари средба со поранешниот претседател на Република Словенија, г. Милан Кучан. На средбата, присуствуваа и пратениците од Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа Фросина Ташевска Ременски, г-ѓа Шпреса Хадри и г. Неџбедин Каремани. 

повеќе...

Среда, 16 мај 2018 година, Сараево

Собраниска делегација на регионална средба за родова еднаквост и корупција

Делегација на Собранието на Република Македонија, престaвена од пратеничките Ѓулумсер Касапи, Лилјана Кузмановска и Катерина Кузмановска, вчера учествуваше на регионална средба во Сараево, организирана од Мисијата на OБCE во Босна и Херцеговина, во соработка со канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права и ОБСЕ  организацијата за безбедност и соработка во операциите на Европа во регионот , на тема „Родова еднаквост и корупција“. 

повеќе...

Вторник, 15 мај 2018 година

Шеснаесетта седница на Комисијата за европски прашања

Денеска, во рамките на 16-та седница на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, посветена на тема „Француската перспектива врз иднината на ЕУ", воведни обраќања имаа претседателот на Комисијата г. Артан Груби, амбасадорот на Франција во Македонија, Н.Е. г. Кристиан Тимоние и г. Ив Бертончини, претседател на Европското движење на Франција и потпретседател на меѓународното Европско движење.

повеќе...

Вторник, 15 мај 2018 година

Собраниска делегација на работилница во Љубљана

Во рамките на Проектот за развој на парламентарен и независен надзор на 14-16 мај 2018 година во Љубљана, Словенија, Делегација од Собранието на Република Македонија, претставена од членовите на Комисијата за надзор над работата на управата за безбедност и контраразузнавање и на агенцијата за разузнавање, Комисијата за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка следење на комуникациите од страна на Министерството за внатрешни работи, Управата за финансиска полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана и Комисијата за одбрана и безбедност, учествува на дводневна работилница на тема „Употреба и злоупотреба на современи технички можности како поддршка на процесот за прибирање на разузнавачки информации“. 

повеќе...

Вторник, 15 мај 2018 година

Културниот туризам предност за Македонија

На редовната Пролетна сесија на Парламентарниот комитет на ПД-ЦЕИ, која се одржа во Загреб, Република Хрватска, која воедно е и претседавач со ЦЕИ  оваа 2018 година, учествуваше и делегацијата на ПД-ЦЕИ на Собранието на Република Македонија, предводена од претседателот Фадил Зендели и членот на Делегацијата, пратеничката Мирсада Емини-Асани. 

повеќе...

Понеделник, 14 мај 2018 година

Пратеничката Славица Шуманска-Митева воведничар во панелот за проширување на ЕУ

Во рамките на вториот ден на Конференцијата на тема „Преку идејата за ЕУ до мир и развој“, што се одржа на 11-12 мај во Белград, пратеничката Славица Шуманска-Митева беше воведничар во панелот посветен на „Проширувањето на ЕУ“.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 42
  •